Papus (Gérard Encausse)

Papus (Gérard Encausse)

Gérard Anaclet Vincent Encausse, znany jako Papus, urodzony 13 lipca 1865 r. w La Coruña i zmarły 25 października 1916 r. w Paryżu, był francuskim lekarzem i okultystą, współzałożycielem Zakonu Martynistów wraz z Augustinem Chaboseau.
Był jedną z najbardziej barwnych i malowniczych postaci Belle Époque. Zaprzeczał, jakoby był osobą natchnioną i przedstawiał się jako naukowiec i eksperymentator.


Urodzony 13 lipca 1865 r. w La Coruña w Hiszpanii, jako syn francuskiego ojca, chemika Louisa Encausse, i hiszpańskiej matki, Gérard Encausse spędził młodość w Paryżu, gdzie w lipcu 1894 r. uzyskał tytuł doktora medycyny. Jeszcze przed ukończeniem studiów, od około 1886 roku, postawił sobie za zadanie walkę z ówczesnym scjentyzmem poprzez rozpowszechnianie doktryny syntetyzującej różne aspekty ówczesnego zachodniego ezoteryzmu, reprezentowanego przez chemika Louisa Lucasa, matematyka Wrońskiego, alchemika Cylianiego, pitagorejczyka Lacurię, magnetyzera Hectora Durville’a, Antoine’a Fabre’a d’Oliveta i Alexandre’a Saint-Yves’a d’Alveydre’a. Encausse nazwał siebie Papusem na cześć ducha z Nuctameronu, przypisywanego Apolloniuszowi z Tiany. Myśl Louisa-Claude’a de Saint-Martina odciskała na nim głębokie piętno od około 1889 roku, wkrótce po jego zerwaniu (1890) z Towarzystwem Teozoficznym Madame Blavatskiej.

Papus założył z Augustinem Chaboseau w 1891 roku Zakon Martinistów, który zawdzięcza swoją nazwę pamięci Louis-Claude de Saint-Martin’a i J. Martinès de Pasqually. Paul Adam, Maurice Barrès i jego przyjaciel z dzieciństwa Stanislas de Guaita, Victor-Émile Michelet, Joséphin Péladan, Camille Flammarion, Emma Calvé i Albert de Rochas d’Aiglun byli jednymi z pierwszych Martinistów. Zakon założył grupy w wielu krajach, w tym w Rosji, Imperium Osmańskim, Stanach Zjednoczonych i Cesarstwie Austro-Węgierskim. Nazwiska Stanislasa de Guaity, Peladana, Charlesa Barlet, Matgioi, Marca Haven’a, Paula Sédira, Alberta de Rochas d’Aiglun, Luciena Chamuel i Fernanda Rozier’a pojawiają się w „L’Initiation”, które Papus założył w 1888 roku i które stało się oficjalnym czasopismem Zakonu. Jednak przez długi czas nazwiska Martinesa de Pasqually, Saint-Martina czy Willermoza były cytowane znacznie rzadziej niż Fabre d’Oliveta i Éliphasa Lévi’ego.

Przez całe życie Papus był przyjmowany do licznych organizacji inicjacyjnych, Towarzystwa Teozoficznego Heleny Blavatskiej w 1887 roku, Kabalistycznego Zakonu Różokrzyża Peladana i Guaity w 1888 roku, Gnostyckiego Kościoła Francji Julesa Doinela w 1892 r., Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku w 1895 r., Masonerii Obrządku Swedenborgiańskiego w 1901 r., którego był Wielkim Mistrzem, Obrządku Memphis-Misraïm w 1908 r. i Ordo Templi Orientis. Kilkakrotnie wchodził w konflikt ze zwolennikami tak zwanych „regularnych” lóż masońskich, a 24 czerwca 1908 r. zorganizował międzynarodową konferencję masońską w Paryżu, w której wzięli udział przedstawiciele „marginalnych” obediencji masońskich.
W grudniu 1889 r. Papus założył również grupę organizującą badania, kursy i konferencje na temat różnych aspektów zachodniego ezoteryzmu, Groupe Indépendant d’Études Ésotériques (GIEE), która stała się zewnętrznym kręgiem Zakonu Martinistów i została przemianowana na Faculté Libre des Sciences Hermétiques w marcu 1897 roku. Kursy były liczne (około tuzina miesięcznie), a studiowane przedmioty obejmowały kabałę,alchemię, wróżbiarski tarot i historię filozofii hermetycznej. Sekcja Alchemii, kierowana przez François Jollivet-Castelot, była początkiem Société Alchimique de France.
Ten rozległy ruch hermetyczny, którego Papus był jedną z sił napędowych, karmił literaturę i sztukę tamtych czasów. Péladan, Catulle Mendès, Paul Adam i Villiers de l’Isle-Adam wnieśli teksty do pierwszych numerów „L’Initiation”. August Strindberg, podczas swojego pobytu w Paryżu, również uczestniczył w tych działaniach, ale bardziej po to, by podzielić się swoimi doświadczeniami z alchemii. Prace Papusa miały również wpływ na młodych malarzy znanych jako Nabis.

Legenda głosi, że jesienią 1905 roku Mikołaj II, zmagający się z niepokojami społecznymi, wezwał go do Carskiego Sioła po poradę. Mówi się, że podczas magicznej operacji Papus przywołał ducha Aleksandra III, zalecając represje w celu uniknięcia rewolucji na dużą skalę. Papus miał powiedzieć carowi, że rewolucja nie wybuchnie, dopóki on sam będzie żył. Jednak Papus nie przybył do Rosji w tym czasie, kiedy Rasputin już wystąpił przed parą cesarską. Papus przybył jednak w 1901 roku, aby spotkać się z rosyjskimi okultystami i martynistami oraz towarzyszyć mistrzowi Philippe de Lyon, swojemu „mistrzowi duchowemu”, który został zaproszony na rosyjski dwór. Przez kilka miesięcy Philippe cieszył się wielkim autorytetem moralnym u cara, któremu przepowiedział narodziny następcy tronu. Papus i Filip zostali wydaleni w wyniku działań policji. Wizyty Papusa w Rosji, które zostały nawet opisane jako możliwa praca szpiegowska na rzecz rządu francuskiego, pozostają tajemnicą. Papus, który miał powiązania z kilkoma wielkimi książętami i wielkimi księżnymi związanymi z martynizmem, faktycznie spotkał się z carycą, która była zauroczona jego dokonaniami, ale nie z samym carem. Po powrocie Papus, pod pseudonimem Niet, opublikował pesymistyczną ocenę rosyjskiej polityki we francuskiej prasie La Russie d’Aujourd’Hui, martwiąc się o możliwą rewolucję.

Papus podążał równie oryginalną ścieżką w swojej pracy jako lekarz, wykorzystując w szczególności hipnozę, homeopatię, dozymetrię i elektroterapię. Wraz ze swoim ojcem chemikiem założył instytut zdrowia na rue Rodier w 9. dzielnicy Paryża, specjalizujący się w kąpielach, fumigacjach i masażach. Otworzył również praktykę lekarską na rue Balzac w Tours, przyciągając dużą klientelę. Mieszkał w Paryżu, pod różnymi adresami, w tym Villa Montmorency (16. dzielnica), 5 rue Séguier(5. dzielnica), 67 rue de Rochechouart (9. dzielnica)9 oraz, do końca życia, 60 boulevard de Clichy (18. dzielnica ).

Papus zmarł 25 października 1916 roku w Paryżu w wyniku służby w roli oficera medycznego na froncie wschodnim jesienią i zimą 1914 roku. Został pochowany na cmentarzu Père-Lachaise, w 93. dywizji.

Papus pozostawił po sobie 160 książek, almanachów, recenzji i artykułów, co stanowi imponujący dorobek literacki, który przyniósł mu przydomek „Balzaca” okultyzmu. Jest jednak krytykowany za brak rygoru w swojej pracy, szczególnie w odniesieniu do Kabały. Dzięki swoim talentom popularyzatorskim pomógł otworzyć umysły swoich czasów na żywe źródła myśli analogicznej i twórczej wyobraźni, kontynuując pracę rozpoczętą przez Eliphasa Leviego.

W swoim pamflecie Ce que doit savoir un maître maçon potępił wpływ zagranicznych agentów na francuską masonerię i skrytykował ją za to, że pozwoliła się zaangażować politycznie, popadła w materializm i odcięła się od masonerii uniwersalnej z powodu sporu o Wielkiego Architekta Wszechświata.
Papus kładł szczególny nacisk na analogie i korespondencje, między innymi w swoim ABC illustré d’occultisme (wydanej pośmiertnie, 1922). Każdy ziemski obiekt jest częścią analogicznego łańcucha, który zaczyna się od tego obiektu, a kończy na gwieździe, królestwie, żywiole, aniele… Wszystko odpowiada sobie we wszechświecie, w wielkich łańcuchach, astrologicznych, elementarnych, „Ziemia, odpowiadająca królestwu minerałów; Woda, odpowiadająca królestwu roślin; Powietrze, odpowiadające królestwu zwierząt; wreszcie Ogień, odpowiadający światu sił i inteligencji” (s. 239). „Starożytna nauka składa się zatem głównie z tabel, które ustanawiają relacje między wszystkimi istotami i obiektami we Wszechświecie” (s. 167).