Theodor Reuss

Theodor Reuss

Albert Karl Theodor Reuss (28 czerwca 1855 – 28 października 1923) znany również pod neognostyckim tytułem biskupim Carolus Albertus Theodorus Peregrinus był niemieckim tantrycznym okultystą, masonem, dziennikarzem, pieśniarzem i szefem Ordo Templi Orientis.

Wczesne lata
Reuss był synem karczmarza Franza Xaviera Reussa i jego żony Evy Barbary Margaret Wagner w Augsburgu. W młodości był zawodowym śpiewakiem i został przedstawiony Ludwikowi II Bawarskiemu w 1873 roku. Wziął udział w pierwszym przedstawieniu Parsifala Wagnera w Bayreuth w 1882 roku. Później Reuss został korespondentem prasowym i często podróżował do Anglii, gdzie został masonem w Pilger Loge nr 238 Zjednoczonej Wielkiej Loży Anglii w 1876 r. Spędził tam również trochę czasu jako dziennikarz i pieśniarz posługujący się pseudonimem „Charles Theodore”.
W 1876 roku Reuss poślubił kobietę dziesięć lat starszą od siebie, Delphinę Garbois z Dublina, a w 1878 roku przeprowadził się do Monachium. Ich małżeństwo zostało unieważnione z powodu bigamii (Hergemöller, 1998). Mieli syna Alberta Franza Theodora Reussa (1879-1958), samouka zoologa, który mieszkał w Berlinie (Krecsák i Bohle 2008).

Agent tajnej policji
W 1885 roku, w Anglii, Reuss dołączył do Ligi Socjalistycznej. Był dość zaangażowany jako bibliotekarz i sekretarz pracy. 7 maja 1886 r. został wydalony jako policyjny szpieg opłacany przez pruską tajną policję. Miało to miejsce w sekciarskiej atmosferze, z napięciami między anarchokomunistą Josefem Peukertem a bakuninistą Victorem Dave’ em, a takie oskarżenia często były bezpodstawne. Oskarżenie to pochodziło jednak od belgijskich socjaldemokratów i zostało podniesione tutaj przez Henry’ego Charlesa. Peukert i Gruppe Autonomie opublikowali obalenie tych zarzutów, które pojawiło się w Anarchist, które również oskarżyło Dave’a o bycie szpiegiem. Jednak w lutym 1887 roku Reuss wykorzystał nieświadomego Peukerta do wytropienia Johanna Neve, przemytnika broni, w Belgii, który został następnie aresztowany przez niemiecką policję.

Ordo Templi Orientis
W 1880 roku w Monachium uczestniczył w próbie ożywienia Bawarskiego Zakonu Iluminatów Adama Weishaupta. Podczas pobytu w Anglii zaprzyjaźnił się z Williamem Wynnem Westcottem, Najwyższym Magiem Societas Rosicruciana w Anglii i jednym z założycieli Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku. Westcott dostarczył Reussowi statut z 26 lipca 1901 r. dla Swedenborgian Rite of Masonry i list autoryzacyjny z 24 lutego 1902 r., aby w Niemczech założyć Wysoką Radę Societas Rosicruciana. Gérard Encausse dostarczył mu statut z 24 czerwca 1901 r., mianujący go Specjalnym Inspektorem Zakonu Martynistów w Niemczech. W 1888 r. w Berlinie dołączył do Leopolda Engela z Drezna, Maxa Rahna i Augusta Weinholza w kolejnej próbie ożywienia Zakonu Iluminatów. W 1895 roku zaczął omawiać z Carlem Kellnerem utworzenie Ordo Templi Orientis.
Dyskusje między Reussem i Kellnerem nie doprowadziły wówczas do żadnych pozytywnych rezultatów, rzekomo dlatego, że Kellner nie pochwalał powiązań Reussa z Engelem. Według Reussa, po jego ostatecznym rozstaniu z Engelem w czerwcu 1902 roku, Kellner skontaktował się z nim i obaj zgodzili się przystąpić do ustanowienia Ordo Templi Orientis, starając się o autoryzację do pracy nad różnymi rytuałami masonerii wysokich stopni.
Jednym z takich kontaktów był francuski okultysta i lekarz Gérard Encausse (być może lepiej znany pod pseudonimem Papus). Chociaż nie był członkiem regularnego zakonu masońskiego, założył dwa okultystyczne bractwa: grupę martynistów, l’Ordre des Supérieurs Inconnus i Różokrzyżowy Kabalistyczny Zakon Rose-Croix. Ponadto był członkiem Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku i biskupem w neognostyckim kościele l’Église Gnostique de France. Encausse dostarczył Reussowi statut z dnia 24 czerwca 1901 r., wyznaczający go na Specjalnego Inspektora Zakonu Martynistów w Niemczech. Pomógł również Reussowi w utworzeniu Gnostyckiego Kościoła Katolickiego O.T.O., ogłaszając E.G.C. „dzieckiem” l’Église Gnostique de France, co łączyło E.G.C. z francuskim neognostycyzmem.
W międzyczasie Westcott pomógł Reussowi skontaktować się z angielskim uczonym masońskim, Johnem Yarkerem (1833-1913). Wraz ze swoimi współpracownikami, Franzem Hartmannem i Henrym Kleinem, aktywował masońskie ryty Memphis i Misraim oraz gałąź Rytu Szkockiego w Niemczech z chartiami od Yarkera. Reuss otrzymał listy-patenty jako Suwerenny Wielki Inspektor Generalny 33° Rytu Szkockiego Cernau od Yarkera z datą 24 września 1902 roku. Wydaje się, że tego samego dnia Yarker wydał Reussowi, Franzowi Hartmannowi i Henry’emu Kleinowi nakaz prowadzenia Suwerennego Sanktuarium 33°-95° Obrządku Szkockiego, Memphis i Misraim. Oryginalny dokument nie zachował się, ale transkrypcja tego nakazu została opublikowana w 1911 roku w biuletynie Reussa, The Oriflamme, który rozpoczął publikację w 1902 roku. Yarker wydał chartię potwierdzającą upoważnienie Reussa do prowadzenia wspomnianych obrządków w lipcu 1, 1904; a Reuss opublikował transkrypcję dodatkowej chartii potwierdzającej z czerwca 24, 1905. Reuss i Kellner wspólnie przygotowali krótki manifest dla swojego Zakonu w 1903 roku, który został opublikowany w następnym roku w The Oriflamme.
Kiedy Carl Kellner zmarł w 1905 roku, przywództwo Academia Masonica of O.T.O. przeszło na Reussa, a on włączył wszystkie swoje pozostałe organizacje pod jej sztandar, rozwijając trzy stopnie Academia Masonica, dostępne tylko dla masonów, w spójny, samodzielny system inicjacyjny, otwarty zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Ogłosił konstytucję dla tego nowego, rozszerzonego O.T.O. 21 czerwca 1906 r. w Londynie (jego miejsce zamieszkania od stycznia 1906 r.), a następnego miesiąca ogłosił się Zewnętrzną Głową Zakonu (O.H.O.). W tym samym roku opublikował Lingham-Yoni, które było niemieckim tłumaczeniem pracy Hargrave’a Jenningsa Phallism, i wydał nakaz Rudolfowi Steinerowi (1861-1925, który był wówczas sekretarzem generalnym niemieckiego oddziału Towarzystwa Teozoficznego), czyniąc go zastępcą Wielkiego Mistrza podległej O.T.O./Memphis/Misraim Kapituły i Wielkiej Rady zwanej „Mystica Aeterna” w Berlinie. Steiner założył Towarzystwo Antropozoficzne w 1912 roku i zakończył współpracę z Reussem w 1914 roku.
24 czerwca 1908 roku Reuss wziął udział w „Międzynarodowej Konferencji Masońskiej i Spirytystycznej” Encausse w Paryżu. Na tej konferencji Reuss podniósł Encausse’a do X° Ecclesia Gnostica Catholica O.T.O. i dał mu patent na ustanowienie „Najwyższej Wielkiej Rady Generalnej Zunifikowanych Rytów Dawnej i Pierwotnej Masonerii dla Wielkiego Wschodu Francji i jej Zależności w Paryżu”. „Prawdopodobnie otrzymał w zamian jakąś pozycję władzy w Église Catholique Gnostique. Reuss wyznaczył również dr Arnolda Krumm-Hellera (Huiracocha, 1879-1949) na swojego oficjalnego przedstawiciela w Ameryce Łacińskiej.

Spotkanie z Aleisterem Crowleyem
Mieszkając w Londynie, Reuss poznał Aleistera Crowleya. W 1910 r. nadał Crowleyowi VII° O.T.O. (z powodu nadania mu 33° przez Don Jesusa Medinę w nieregularnej loży Rytu Szkockiego w Mexico City), a w 1912 r. nadał mu IX° i mianował go Narodowym Wielkim Mistrzem Generalnym X° dla O.T.O. w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii na mocy statutu z dnia 1 czerwca 1912 r. Mianowanie Crowleya obejmowało władzę nad anglojęzycznym obrządkiem niższych (masońskich) stopni O.T.O., któremu nadano nazwę Mysteria Mystica Maxima lub M∴M∴M∴. W 1913 r. Crowley wydał Konstytucję M∴M∴M∴ i Manifest M∴M∴M∴, które następnie przeredagował i wydał jako Liber LII (52), Manifest O.T.O. W 1913 r. Crowley napisał Liber XV, Mszę gnostycką dla Gnostyckiego Kościoła Katolickiego Reussa. Crowley zadedykował również Reussowi swój dramat misteryjny The Ship (1913) oraz zbiór poezji The Giant’s Thumb (1915). W 1913 roku został Wielkim Mistrzem Rytu Memphis-Misraïm, organizacji masońskiej, w której szeregach znajdowali się wcześniej rewolucjoniści tacy jak Louis Blanc i Giuseppe Garibaldi.
W 1914 roku, na początku I wojny światowej, Reuss opuścił Anglię i powrócił do Niemiec. Przez krótki czas pracował dla Czerwonego Krzyża w Berlinie, a następnie, w 1916 roku, przeniósł się do Bazylei w Szwajcarii. Tam założył „Anational Grand Lodge and Mystic Temple” of O.T.O. and the Hermetic Brotherhood of Light w Monte Verità, utopijnej gminie niedaleko Ascony założonej w 1900 roku przez Henri Oedenkoven i Idę Hofmann, która funkcjonowała jako centrum Postępowego Podziemia. 22 stycznia 1917 roku Reuss opublikował manifest dla tej Anational Grand Lodge, który został nazwany „Verità Mystica”. Tego samego dnia opublikował poprawioną konstytucję O.T.O. z 1917 r. (opartą w dużej mierze na konstytucji M.M.M. Crowleya z 1913 r.), z dołączonym „Synopsis of Degrees” i skrótem „The Message of the Master Therion”. Reuss zorganizował „Międzynarodowy Kongres na rzecz zorganizowania odbudowy społeczeństwa na praktycznych liniach współpracy” na Monte Verità w dniach 15-25 sierpnia 1917 roku. Kongres ten obejmował odczyty poezji Crowleya (22 sierpnia) i recytację Mszy gnostyckiej Crowleya (24 sierpnia). 24 października 1917 r. Reuss założył w Zurychu lożę O.T.O. „Libertas et Fraternitas”. Loża ta znalazła się później pod masońską jurysdykcją Wielkiej Loży Alpina Szwajcarii.
W 1918 roku Reuss opublikował swoje niemieckie tłumaczenie Mszy gnostyckiej Crowleya. W notatce na końcu swojego tłumaczenia Liber XV określił siebie jednocześnie jako Suwerennego Patriarchę i Prymasa Gnostyckiego Kościoła Katolickiego oraz Gnostyckiego Legata na Szwajcarię Église Gnostique Universelle, uznając Jeana Bricauda (1881-1934) za Suwerennego Patriarchę tego kościoła. Wydanie tego dokumentu można postrzegać jako narodziny Thelemic E.G.C. jako niezależnej organizacji pod parasolem O.T.O., z Reussem jako jej pierwszym patriarchą.
Reuss był wyraźnie pod wrażeniem Thelemy. Msza gnostycka Crowleya, którą Reuss przetłumaczył na język niemiecki i recytował na Kongresie Narodowym w Monte Verità, jest wyraźnie telemicznym rytuałem. W niedatowanym liście do Crowleya (otrzymanym w 1917 r.) Reuss donosił podekscytowany, że przeczytał Przesłanie Mistrza Theriona na spotkaniu na Monte Verità i że tłumaczył Księgę Prawa na język niemiecki. Dodał: „Niech ta wiadomość cię zachęci! Żyjemy w twoim Dziele!!!”

Po pierwszej wojnie światowej
Reuss opuścił Monte Verità jakiś czas przed listopadem 1918 roku. 10 maja 1919 roku wydał dokument „Gauge of Amity” Matthew McBlain Thomsonowi, założycielowi niefortunnej „Amerykańskiej Federacji Masońskiej”. 18 września 1919 roku Reuss został ponownie konsekrowany przez Bricauda, otrzymując w ten sposób „Sukcesję Antiochii” i ponownie mianowany „gnostyckim legatem” w Szwajcarii dla Église Gnostique Universelle Bricauda. W 1920 r. Oedenkoven i Hofmann porzucili Monte Verità, aby założyć drugą kolonię w Brazylii, a Reuss opublikował dokument zatytułowany Program budowy i zasady przewodnie gnostyckich neochrześcijan: O.T.O.
17 lipca 1920 r. wziął udział w kilkudniowym kongresie „Światowej Federacji Wolnomularstwa Powszechnego” w Zurychu. Reuss, przy wsparciu Bricauda, opowiadał się za przyjęciem religii gnostyckiej mszy Crowleya jako „oficjalnej religii dla wszystkich członków Światowej Federacji Uniwersalnej Masonerii posiadającej 18° Rytu Szkockiego”. Wysiłki Reussa w tym względzie zakończyły się niepowodzeniem i opuścił on Kongres po pierwszym dniu. W dniu 10 maja 1921 r. Reuss wydał chartie X° Charlesowi Stansfeldowi Jonesowi i Heinrichowi Tränkerowi, którzy mieli pełnić funkcję Wielkich Mistrzów odpowiednio w USA i Niemczech. 30 lipca 1921 r. Reuss wydał kolejny dokument „Gauge of Amity”, tym razem dla H. Spencera Lewisa, założyciela A.M.O.R.C., organizacji różokrzyżowców z San Jose w Kalifornii. Reuss powrócił do Niemiec we wrześniu 1921 roku, osiedlając się w Monachium.

Śmierć i sukcesja
Istnieją pewne powody, by sądzić, że Reuss doznał udaru mózgu wiosną 1920 roku, ale nie jest to całkowicie pewne. Crowley napisał do W.T. Smitha w marcu 1943 roku: „zmarły O.H.O., po swoim pierwszym udarze i paraliżu, wpadł w panikę dotyczącą prowadzonej pracy…. Pośpiesznie wydawał honorowe dyplomy Siódmego Stopnia różnym ludziom, z których niektórzy nie mieli do niczego prawa, a niektórzy byli tylko tanimi oszustami”. Wydaje się, że Crowley korespondował ze swoim przyjacielem Frankiem Bennettem wkrótce po mianowaniu go wicekrólem Australii i omówił z nim swoje wątpliwości co do dalszej zdolności Reussa do skutecznego zarządzania Zakonem.
Wydaje się, że Reuss odkrył tę korespondencję; 9 listopada 1921 r. napisał do Crowleya gniewną, obronną odpowiedź, w której zdawał się dystansować siebie i O.T.O. od Thelemy, którą, jak pokazano powyżej, wcześniej przyjął. Crowley odpowiedział na list Reussa 23 listopada 1921 r. i stwierdził w nim: „Moją wolą jest być O.H.O. i Bratem Przełożonym Zakonu i skorzystać z twojej abdykacji – ogłosić się jako taki”. Podpisał list „Baphomet O.H.O.”. Odpowiedź Reussa nie zachowała się, ale Crowley wspomina w swoich Wyznaniach, że Reuss „zrezygnował z urzędu [O.H.O.] w 1922 roku na moją korzyść”.
Nie wydaje się jednak, by Crowley czekał na odpowiedź Reussa, by przejąć jego obowiązki. We wpisie do dziennika z 27 listopada 1921 roku Crowley napisał: „Ogłosiłem się Bratem Przełożonym Zakonu Templariuszy Wschodu”. Reuss zmarł 28 października 1923 roku. W liście do Heinricha Tränkera z 14 lutego 1925 r. Crowley stwierdził, co następuje: „Reuss był bardzo niepewny w usposobieniu i pod wieloma względami niewiarygodny. W ostatnich latach wydaje się, że całkowicie stracił panowanie nad sobą, oskarżając nawet Księgę Prawa o tendencje komunistyczne, co nie może być bardziej absurdalne. Wydaje się jednak, że musiał być w pewnym stopniu właściwie prowadzony, ponieważ mianował ciebie i Fratera Achada (Charlesa Stansfelda Jonesa) i wyznaczył mnie w swoim ostatnim liście na swojego następcę „. W liście do Charlesa Stansfelda Jonesa z datą Słońce w Koziorożcu, Anno XX (grudzień 1924 – styczeń 1925), Crowley powiedział: „w ostatnim liście O.H.O. do mnie zaprosił mnie, abym został jego następcą jako O.H.O. i Frater Superior”. Nie znaleziono listu Reussa wyznaczającego Crowleya na jego następcę jako O.H.O., ale nie pojawiła się żadna wiarygodna dokumentacja, która wskazywałaby, że Reuss kiedykolwiek wyznaczył alternatywnego następcę.